Jak sprzedawać biżuterię w internecie?

Chcecie sprzedawać biżuterię przez Internet, ale kompletnie nie wiecie, jak się za to zabrać? Ten poradnik jest dla Was! Dowiecie się z niego, jak pozyskać i utrzymać klientów oraz dostarczać im usługi jak najwyższej jakości. Sprzedaż biżuterii w Internecie jest łatwiejsza, niż przypuszczacie!


Podstawy sprzedaży biżuterii w Internecie

Po pierwsze, trzeba się zastanowić, gdzie sprzedawać biżuterię oraz jaka biżuteria najlepiej się sprzedaje. W tym celu musicie stworzyć swoje małe miejsce w sieci, w którym będziecie prowadzić Wasz sklep - czyli stronę internetową. Obecnie na rynku jest wiele kreatorów sklepów, w których możecie za niewielką opłatą w ciągu zaledwie kilku minut założyć sklep i po chwili zacząć sprzedawać.

Po drugie, należy zdecydować, jaką biżuterię chcecie sprzedawać. Bardzo modne obecnie jest rękodzieło, ale to wcale nie oznacza, że produkcja hurtowa jest gorsza i się nie sprawdzi. Na początek możecie zaopatrywać się w hurtowni biżuterii srebrnej i złotej - jest to bezpieczny wybór, gdyż taka biżuteria zawsze cieszy się powodzeniem, a kupowanie w hurtowni wiąże się z o wiele niższymi cenami. Rękodzieło to dość ryzykowna sprawa - z jednej strony unikatowe przedmioty ciszą się dużym zainteresowaniem wśród fanów oryginalnego stylu, ale należy też mieć na uwadze, że nie wszystkim się one spodobają. Biżuteria srebrna i złota będzie na początek z pewnością o wiele lepszym rozwiązaniem.

Sprzedaż biżuterii przez Internet nie może się obejść bez odpowiedniej reklamy. W dzisiejszych czasach najłatwiej zareklamować się na Instagramie - możecie zaproponować znanej influencerce kilka sztuk z Waszej kolekcji w zamian za zdjęcia biżuterii na jej profilu i link do Waszego sklepu. Częstą praktyką jest również dawanie kodów rabatowych specjalnie dla społeczności danej instagramerki. Warto się również zastanowić nad założeniem własnego konta dla Waszego sklepu. Możecie tam dodawać unikalne zdjęcia biżuterii z Waszego asortymentu, czym zachęcicie potencjalnych klientów do zakupów.

Zadbajcie też o wygląd strony internetowej swojego sklepu - powinna być elegancka, ale czytelna i praktyczna. Klient powinien mieć możliwość łatwego wyszukania produktów, dodania ich do ulubionych i możliwość zapisania się newsletter w razie, gdyby produkt, którego szukają, nie był w tej chwili dostępny. Produkty z tego samego zestawu oraz w podobnym stylu do aktualnie oglądanego powinny wyświetlać się na górze, bo to zwiększa szanse na to, że w koszyku klienta wyląduje więcej niż jedna rzecz.


Podejście do klienta

Jak sprzedawać biżuterię, by mieć z tego wymierne korzyści, a jednocześnie zdobyć uznanie klientów? Przede wszystkim należy podejść do klienta profesjonalnie; musicie zadbać, aby wszystkie informacje na stronie zgadzały się ze stanem faktycznym, opisy były rzetelne, a w razie nieścisłości błędy szybko naprawiane. Klienci bardzo często oczekują również porady np. jaki pierścionek będzie idealny dla dziewczyny, albo czy dany wisiorek spodoba się kobiecie w średnim wieku. W sklepie internetowym powinna pracować osoba specjalnie oddelegowana do pomocy klientom, gotowa odpowiadać na ich (nierzadko powtarzające się w kółko) pytania i służyć radą. 

Pamiętajcie, że szczerość to podstawa. Jeśli producent łańcuszka informuje, że srebrna powierzchnia może się ścierać, wyraźnie poinformujcie o tym klienta i spokojnie odpowiadajcie na możliwe pretensje. Porady, których udzielacie klientom, powinny być szczegółowe i profesjonalne: jaka biżuteria może się odkształcać lub ścierać, w którą warto zainwestować, żeby służyła na lata, a która jest ładną ozdobą, lecz nie ma za wielkiej wartości materialnej i szybko może ulec uszkodzeniu.

Rozpieszczajcie stałych klientów dodatkowymi korzyściami: możesz zaproponować prezent lub darmową dostawę za wydanie określonej sumy pieniędzy. Organizujcie też specjalne promocje na ważne święta, szczególnie walentynki, dzień kobiet czy dzień matki - w te dni popyt na biżuterię jest ogromny. 

Warto postawić na małe detale - do każdego zamówienia dołączyć liścik z ręcznie napisanym imieniem klienta lub kilka cukierków krówek. To mały gest, a ciszy i  sprawia, że klient będzie chciał zrobić zakupy w Waszym sklepie ponownie.


Jaka biżuteria najlepiej się sprzedaje? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, czy większą popularnością będą cieszyły się klasyczne modele biżuterii, czy nietypowe pierścionki lub kolczyki o nieoczywistych kształtach, zależy od wielu czynników. W ofercie naszej hurtowni znajdziecie m.in. biżuterię okolicznością utrzymaną w tradycyjnym stylu, a także nowoczesną biżuterię dziecięcą. Wybierając wyroby jubilerskie do sprzedaży przede wszystkim trzeba zdecydować o rodzaju kruszcu. 

  • Biżuteria srebrna - hurtownia jubilerska jest dobrym miejscem, żeby rozpocząć sprzedawanie wyrobów ze srebra w Internecie. Srebrne kolczyki czy pierścionki należą do najpopularniejszych ozdób. Są również przystępne cenowo w porównaniu do biżuterii złotej.
  • Biżuteria złota - kojarzy się z luksusem, dlatego jest kupowana na wyjątkowe okazje. Złote naszyjniki lub bransoletki są doskonałą inwestycją!

Większość właścicieli sklepów jubilerskich decyduje się na posiadanie w ofercie zarówno biżuterii złotej, jak i srebrnej, przy czym ta druga stanowi główną część asortymentu. Wpływ na to, jaka biżuteria się sprzedaje, ma m.in. lokalizacja sklepu stacjonarnego, marka oraz wizerunek sklepu internetowego, a także rodzaj klienta, który do Was trafia.