Rozmiary biżuterii

Biżuteria to bez wątpienia idealny prezent na każdą okazję. Niekiedy wybór właściwej ozdoby, może jednak nastręczać pewnych problemów. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, jak istotne są rozmiary biżuterii. O ile w przypadku zawieszek czy broszek, nie ma takiego problemu, o tyle w przypadku pierścionka, jest to kwestia kluczowa. 

 

Miary pierścionków

Wybór właściwego pierścionka, to nie lada wyzwanie, jeżeli ma on być prezentem niespodzianką. Najczęściej spotykanym, jest rozmiar 8 pierścionka. Niemniej jednak, należy pamiętać, że w przypadku pierścionków, nie ma czegoś takiego, jak rozmiar uniwersalny. Jubilerzy korzystają z profesjonalnej tabeli rozmiarów pierścionków. W naszej hurtowni pierścionki srebrne i pierścionki złote są dostępne w najpopularniejszych rozmiarach. Warto udostępnić klientom tzw. mierniki, czyli obrączki miarowe, ponieważ wiele z nich nie wie, jaka biżuteria będzie dla nich najlepsza.

Tabela rozmiarów pierścionków, zawiera rozmiary od 6 do 35. Do każdego rozmiaru jest przypisany obwód palca oraz średnica.

 

Jak zmierzyć palec? 

Tu należy mieć na uwadze, że palce prawej i lewej dłoni nie są identyczne! Dlatego należy upewnić się, na którym palcu i u której ręki klient lub obdarowany będą nosić biżuterię. Najprościej podać klientowi kilka pierścionków w różnych rozmiarach do porównania. Jeśli klient ma że sobą pierścionek do porównania, wystarczy zmierzyć to przy użyciu trzpienia jubilerskiego. Pierścionek można też zmierzyć przy pomocy suwmiarki lub linijki. Często klienci posługują się nitką do zmierzenia obwodu palca i wyliczenia obwodu pierścionka. Należy jednak pamiętać, że te pomiary mogą dość mocno mijać się z rzeczywistym rozmiarem pierścionka na dany palec. Ponadto rozmiar pierścionka należy dobrać tak, aby przechodził od z lekkim oporem przez staw palca. Dzięki temu nie zsunie się z palca podczas codziennych czynności, a w razie potrzeby będzie to można zdjąć bez konieczności przecinania. Warto przypomnieć klientowi, o starym jak świat sposobie, czyli dość namydleniu dłoni, jeżeli palce spuchną np. podczas letnich upałów. 

O czym jeszcze warto wspomnieć klientowi: 

  • Zasugeruj, aby zmierzył obwód palca rano lub wieczorem, wtedy nie są nabrzmiałe od codziennych czynności. 
  • Doradź mniejszy rozmiar, jeżeli pomiar wyjdzie na pograniczu dwóch rozmiarów. 
  • Zwróć uwagę, że pierścionek do zdjęcia z niego miary, nie może być zdeformowany, np. zgnieciony. Musi mieć zachowany okrągły kształt. 

Rozmiary kolczyków

W tym przypadku, klient może być nieco zaskoczony, ponieważ niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wyróżniamy także różne rozmiary kolczyków. Znaczenie ma tutaj rodzaj kolczyka: 

  • do ucha; 
  • do pępka, nosa, brwi, etc. 

W przypadku kolczyków tradycyjnych (np. kolczyków srebrnych), czyli do ucha, rozmiar sprowadza się do średnicy koła w przypadku kolczyków okrągłych lub długości sztyftu w przypadku bardzo popularnych tzw. wkrętek. W tym przypadku, rozmiar kolczyka ma znaczenie czysto estetyczne i zależy po prostu od gustu klienta.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w w przypadku kolczyków do szeroko pojętego body piercingu. Tu poszczególne rozmiary kolczyków, mają znaczenie. Dlatego należy zapytać klienta, gdzie planuje nosić kolczyki. Dzięki temu, będziemy w stanie udzielić mu fachowej porady i dobrać odpowiedni rozmiar biżuterii. 

Wyróżniamy: 

  • Tunele i plugi - mierzymy w najwęższym miejscu grubość i długość pręta, a także średnicę kulki. 
  • Rozpychacze i spirale - tu kluczowe są grubość pręta oraz jego średnica. 
  • Sztangi, banany, labrety - musimy zmierzyć długość od jednego końca kolczyka do drugiego. 
  • Podkówki i twistery - podkówki mierzymy wewnątrz półokręgu, a długość twistera mierzymy w najdłuższym miejscu między zgięciami. 
  • Surfacebar - te kolczyki należy mierzyć pomiędzy zgięciami pręta. 

Dostępne są też dwa rodzaje gwintów: zewnętrzne i wewnętrzne. 

Kwestia rozmiaru kolczyków może się skomplikować w przypadku wyrobów ręcznie robionych. Tu rozmiar biżuterii będzie się nieznacznie różnić w poszczególnych egzemplarzach, co jest nieuniknione w tego typu wyrobach. Należy o tym poinformować klienta, zanim zdecyduje się na zakup konkretnej biżuterii. Dzięki temu unikniemy reklamacji i nie stracimy klienta. 

Rozmiary naszyjników 

W tym przypadku, znaczenie ma to średnica szyi oraz to jak naszyjnik ma być noszony. Czy ma okalać szyję i nie wychodzić poza obręb kości obojczykowych, czy też ma zwisać do wysokości piersi lub niżej. Kluczowa będzie to długość łańcuszka, rzemienia, etc. 

Jak widać, zakup odpowiedniej biżuterii nie zawsze sprowadza się tylko do wyboru między złotem, a srebrem, czy doborem kamienia w odpowiednim kolorze. Warto zatem omówić powyższe zagadnienia  z klientem przed dokonaniem przez niego zakupu biżuterii. Szczególnie, jeżeli zakupiona biżuteria ma być prezentem dla wyjątkowej osoby.